פנייה לביטוח לאומי במקרה של פטירה – מידע לאבלים

פנייה לביטוח לאומי במקרה של פטירה – מידע לאבלים

פנייה לביטוח לאומי במקרה של פטירה – מידע לאבלים

במרכז להדפסת מודעות אבל תוכלו להדפיס מודעות אבל החל מ-150 ₪ ולקבל שירות VIP הכולל שירותי הדבקת מודעות אבל, משלוח מהיר עד הבית ובנוסף אפשרות להדפסת ופרסום מודעות אבל בעיתונים הארציים. חייגו עכשיו לקבלת השירות

המוות הוא חלק מחיינו. אך לרוב, אנחנו נמנעים להתעסק בנושא עד אשר אנחנו נתקלים בו בלית ברירה. כאשר אדם קרוב לליבנו הולך לעולמו, ישנם לא מעט בירוקרטיות וסידורים אותם צריך לעשות, משפר גורמים אליהם עלינו לפנות, בכדי לבחור חלקה, בתשלום או לא, לבקש מימון מביטוח לאומי (אם המקרה עונה על התנאים), בחירת מצבה והכיתוב עליה ועוד כמה סידורים עליהם נדבר במאמר על מנת שתוכלו לעשות לעצמכם קצת סדר.

פניה מהירה

  הליך הקבורה בישראל

  בישראל קיים חוק לקבורה בחינם, אך בשנים האחרונות, מפאת חוסר מקום נזיל לקבורה, נקבעו סוגי קבורה שונים, על פי ההלכה, קצת שונים מקבורת השדה המוכרת לכולנו עליהם נפרט יותר בהמשך. כאשר בן משפחה או אדם קרוב נפטר, בבית או בבית החולים יש להכין את תעודת הזהות על מנת להוציא תעודת פטירה. פינו, קירור וניקיון הגופה יתבצע על ידי אמבולנס של חברת קדישא.

  יש לפנות למשרד הבריאות עם תעודת הפטירה חתומה ב3 העתקים ותעודת הזהות של המנוח בכדי להוציא רישיון קבורה. חלילה בחשד למקרה של מוות לא טבעי, נדרש גם אישור ממשטרת ישראל (לידיעתכם, למשפחה הקרובה יש את הזכות להתנגד לניתוח שלאחר המוות). עם כל המסמכים הנ״ל, יש לפנות לחברת קדישא הקרובה, לתיאום מועד ומיקום הלוויה. זכאות לקבורה ללא תשלום תינתן בשני מקרים:

  • תושב ישראל, שנפטר בישראל ונקבר בעיר מגוריו
  • תושב ישראל, שנפטר בחו״ל ונקבר בעיר מגוריו בישראל

  באילו מקרים נשלם לחברת קדישא על קבורה?

  ישנם מקרים מסוימים עליהם תגבה חברת קדישא תשלום בעבור הקבורה:

  • רכישת חלקה בעודנו בחיים (לפי תעריפים קבועים בחוק)
  • קבורה בחלקה חריגה (חלקה שנקבעה מראש כחריגה על ידי הביטוח הלאומי)
  • קבורה בבית עלמין סגור (בית עלמין שהוכרז כסגור בשל מיעוט חלקות)
  • תושב ישראל שנפטר ומשפחתו מעוניינת לקברו שלא בעיר מגוריו

  ישנן אפשרויות נוספות כמו הסדרי קבורה מיוחדים, תכריכי פשתן, עיטוף בטלית וקביעת מסלול מיוחד למסע הלוויה. על כל אלה עליכם להודיע מראש לחברת קדישא.

  הדפסת מודעות אבל

  סוגי הקבורה בישראל

  ישנם מספר סוגי קבורה בישראל, המתבצעים על פי ההלכה היהודית ומוצעים על ידי חברת קדישא:

  קבורת שדה: משטח קבורה אופקי בו מסודרים הקברים זה לצד זה, במרחקים קבועים ובעומק הקרקע. זו השיטה המקובלת בדורות האחרונים.

  קבורה רמה: קבורה המבוצעת במבנה רב קומות, בכל קומה ניתן להביא את הנפטר לקבורת שדה או קבורה זוגית/משפחתית.

  קבורה זוגית/משפחתית: קבורה המתבצעת בעומק הקרקע, המוגדר בהלכה. הנפטר הראשון נקבר בתחתית הקבר, מכוסה באבני גולל ועפר ועל גביו יקבר הנפטר השני.

  קבורת סנהדרין: קבורה בתוך אולמות קבורה שניבנו על פי ההלכה היהודית. הנפטר מוכנס על ידי מיטה מיוחדת לתוך כוך כמו קבורות סנהדרין שנחשפו בירושלים ובעוד מקומות בארץ

  קבורת על: קבורה המתבצעת מעל נפטר הקבור בקבורת שדה. חברת קדישא תסיר את המצבה ותכין מקום נוסף לעוד נפטר. יש לציין שכל התהליך יתבצע ללא מגע עם הנפטר הראשון והחפירה תתבצע עד לאבני הגולל המכסים את הנפטר הראשון.

  פניה לביטוח לאומי במקרה של פטירה

  המוסד הלאומי מממן את הוצאות הקבורה (חוץ מהקמת המצבה) לכל אזרח ישראלי שנפטר בישראל ויובא לקבורה במקום מגוריו או כל אזרח ישראלי שנפטר בחו״ל ויובא לקבורה במקום מגוריו הרשום במשרד הפנים. הסכום אותו מעביר הביטוח הלאומי לחברת הקבורות כולל:

  • רכישת קרקע עבור הקבר
  • טהרה ורחיצת המת
  • תכריכים פשוטים
  • כריית הקבר
  • בניית דפנות הקבר
  • כיבוי הקבר ושילוט
  • הובלת המת ועריכת טקס לוויה

  במקרים בהם לנפטר אין קרובי משפחה הביטוח הלאומי יממן אף את בניית המצבה. מקרים נוספים של מימון ועוד זכויות המגיעות לאזרחי ישראל או לתושבי חוץ ניתן למצוא באתר המוסד לביטוח לאומי.

  הדפסת מודעות אבל

  המרכז להדפסת מודעות אבל

  המרכז להדפסת מודעות אבל הוא בעל ניסיון רב שנים עם יכולת להדפיס מודעות אבלבכל שעה ובזמן המהיר ביותר תוך כדי התחשבות במצב הרגיש. ישנן מספר אפשרויות של כיתוב וסגנון וכל הפרטים הדרושים יכנסו למודעה. את המודעות תקבלו עם שליח עד הבית ובכל זמן יום או לילה. שירות נוסף של תליית והדבקת המודעות ברחבי השכונה ניתנים על ידי המרכז ואף פרסום המודעה בכל עיתון בארץ – לדוגמה- ידיעות אחרונות,מעריב, הארץ ועוד.